Bez kategorii

Choroba alkoholowa – czy jest możliwe wyleczenie?

Alkohol bywa bardzo niebezpieczny. Zwłaszcza dla osoby, która nie umie radzić sobie z napięciem i ma w sobie nieprzepracowane, trudne emocje. Czym jest uzależnienie od alkoholu i czy można je wyleczyć?

Na czym polega choroba alkoholowa?

Alkoholizm jest chorobą. Niestety zaczyna się i postępuje bez świadomości osoby uzależnionej. Objawy u każdej osoby są takie same. Z czasem tolerancja organizmu na spożywane napoje procentowe zmienia się i osoba uzależniona potrzebuje coraz większych, lub coraz mniejszych dawek. Ponadto zanika możliwość normalnego funkcjonowania, bez uzależniającej substancji. Przy próbach zaprzestania picia alkoholik ma takie objawy jak bóle mięśniowe, dreszcze, lęki (zwłaszcza poranne), pocenie się, bezsenność. W momencie sięgnięcia po używkę, alkoholik traci kontrolę nad ilością spożywanej substancji.

Czy chorobę alkoholową można wyleczyć?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą nieuleczalną, chroniczną i śmiertelną. Oznacza to, że każdy alkoholik do końca życia pozostanie uzależniony. Chorobę tę jednak można zatrzymać i jest możliwe zaprzestanie picia. Niestety, zdecydowanie większa liczba chorych nie chce nawet rozpoczynać terapii. Leczenie tej choroby obejmuje przede wszystkim psychikę i strefę emocjonalną człowieka, ponieważ tyczy się nie tylko ciała, ale przede wszystkim psychiki. Terapia prowadzi do zmiany nawyków i utrwalonych sposobów reagowania. Choroba ta obejmuje niestety całą rodzinę, dlatego pomoc potrzebna jest nie tylko alkoholikowi, ale też jego najbliższym, niezależnie czy pozostają w dalszej relacji, czy też nie.

Gdy chory nie chce się leczyć

Osobę uzależnioną bardzo ciężko jest nakłonić do leczenia. Pomocna jest na pewno życzliwa postawa, brak ocen oraz rzetelna pomoc w pokazaniu możliwości profesjonalnej pomocy. Choroba alkoholizmu prowadzi do zjawiska współuzależnienia u osób będących w związku. Nie jest jednak możliwe, aby pomóc choremu wyjść z nałogu samodzielnie, bez wsparcia profesjonalistów, a wręcz jest to szkodliwe dla obu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − three =

Redakcja poleca