Przebieg choroby

Czy niepijący alkoholicy mogą napić się okazjonalnego drinka?

Bliscy alkoholików zwykle pewnie uważają, że kiedy tylko uzależniony zgłosi się na terapię i nie wróci do nałogu oraz wytrwa w niej, problem jest już za nimi. Tak naprawdę jednak nie ma czegoś takiego jak wyleczenie się z alkoholizmu – zawsze przecież można wrócić do nałogu. Osoby, które pokonały ten nałóg, nazywa się więc trzeźwymi alkoholikami. Często też nie wiadomo, jak ma wyglądać życie trzeźwego alkoholika. Czy taka osoba nie może już nigdy sięgać po alkohol?

Obyczaj picia

Nie da się ukryć, że szczególnie w Polsce wystrzeganie się picia alkoholu nie jest łatwe. Pije się przy okazji wszelkich uroczystości, spotkań towarzyskich czy nawet biznesowych i w każdym towarzystwie znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która usilnie namawia innych do picia. Czasem ciężko jej odmówić, a nikt nie chce chwalić się, że jest „wyleczonym” alkoholikiem. Co wtedy? Czy niepijący alkoholik musi zawsze wystrzegać się alkoholu? Niestety tak. Uważa się, że alkoholicy po terapii nie powinni nawet jadać na przykład czekoladek z alkoholem! Dlaczego? To proste. Wytrwanie w trzeźwości zdecydowanie jest trudne, nawet jeśli ktoś ma silną wolę i wie, czym grozi uzależnienie oraz jakie skutki w jego przypadku może dać powrót do nałogu. Nawet jeden drink może przerwać tamę i zniszczyć wszystko, co udało się wypracować w czasie terapii i życia bez alkoholu po niej. Nie warto więc chyba ryzykować. Już jeden drink może wystarczyć, by osoba uzależniona przypomniała sobie, jak miłe jest uczucie odprężenia, które daje alkohol, wobec czego nie będzie mogła już dłużej powstrzymywać się przed jego piciem.

Jak sobie pomóc?

Jeśli ktoś nie ma z tym problemu, powinien poinformować swe otoczenie, że jest niepijącym alkoholikiem, co pozwoli uniknąć namawiania do picia oraz wielu okazji do tego. Warto też starać się unikać miejsc i okazji, gdzie alkohol jest łatwo dostępny i gdzie trudno jest mu się oprzeć. Może to być trudne i kłopotliwe, ale na pewno warto, gdyż nie można tego porównać z wysiłkiem, jaki towarzyszy wychodzeniu z nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fifteen + three =

Redakcja poleca