Przebieg choroby

Czym jest ukryty alkoholizm?

Czym jest ukryty alkoholizm

Alkoholizm to choroba, która może występować w formie ukrytej. Warto dowiedzieć się, czym jest ukryty alkoholizm oraz zapoznać z większą ilością informacji na temat tego problemu.

Czym jest ukryty alkoholizm?

Ukryty alkoholizm może być inaczej nazywany alkoholizmem wysokofunkcjonującym. Ten rodzaj alkoholizmu może dotyczyć praktycznie każdego, niezależnie od wieku, płci oraz zajmowanego stanowiska. Po ukrytym alkoholiku nie widać, że jest osobą uzależnioną. Wysokofunkcjonujący alkoholik zazwyczaj jest czysty i zadbany, ma dom, rodzinę oraz dobrą pracę. W żaden sposób nie widać po nim problemów. Ukryty alkoholizm najczęściej występuje u osób, które mają niskie poczucie własnej wartości i nie potrafią radzić sobie z własnymi emocjami oraz problemami dnia codziennego.

Jak się objawia ukryty alkoholizm?

Wśród głównych objawów ukrytego alkoholizmu można wskazać ukrywanie picia przez osobę uzależnioną. Dzięki temu alkoholik zachowuje twarz i może dalej spożywać alkohol bez konsekwencji dla otoczenia. Dlatego wysokofunkcjonujący alkoholicy nawet przez wiele lat ukrywają spożywanie przez siebie alkoholu. Pierwsze poważne objawy uzależnienia można zaobserwować, gdy wejdzie ono na zaawansowany poziom. Głównym objawem ukrytego alkoholizmu jest częste picie alkoholu w samotności, rozpoczynanie swojego dnia od picia, a także spożywanie alkoholu do posiłków. Oprócz tego wśród objawów ukrytego alkoholizmu można również wymienić szukanie okazji do picia, kłamanie na temat spożywanego alkoholu oraz odczuwanie przymusu picia.

Jak walczyć z ukrytym alkoholizmem?

Leczenie ukrytego alkoholizmu powinno przebiegać w taki sam sposób jak walka z alkoholizmem jawnym. Warto skierować osobę uzależnioną do specjalisty, ponieważ sama nie będzie w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami z piciem. Na początek najlepiej sprawdzi się odtrucie alkoholowe Rzeszów, na przykład detoks w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu. W tym celu warto odwiedzić stronę https://www.alkoholizm.org.pl/leczenie-alkoholizmu-rzeszow-i-okolice/  i zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Przydatna będzie również psychoterapia oraz terapia grupowa, która pozwoli na zmianę nawyków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 4 =

Redakcja poleca