Dla rodziny

Czym może skutkować spożywanie alkoholu w ciąży?

Czym może skutkować spożywanie alkoholu w ciąży

Alkohol jest częścią naszej kultury, nie da się tego ukryć. Wszelkiego typu spotkania towarzyskie i zawodowe odbywają się w towarzystwie butelki, lampki lub kieliszka. Ta bliskość alkoholu w wielu aspektach życia okazuje się niezwykle niebezpieczna i zdradliwa. Szczególnie dotyczy to kobiet.

Ciąża a alkohol

Wiele kobiet po dowiedzeniu się, że jest w ciąży, doznaje prawdziwego przerażenia. Nie z powodu porodu, nowych obowiązków itd. ale z faktu picia jeszcze kilka dni temu alkoholu. Padają wtedy pytania o to, czy alkohol w ciąży jest bardzo zły, jakie stanowi zagrożenie i co może spotkać ich dziecko z tego powodu.

Najczęściej pytają o to nie kobiet, które cierpią na alkoholizm, a te które zwyczajnie z niego korzystają, przy okazji różnego rodzaju spotkań.

Dla dziecka niestety nie ma to większego znaczenia, ponieważ spożywanie alkoholu już w pierwszych 3-5 tygodniach od zapłodnienia może spowodować nieodwracalne zmiany w płodzie.

Skutki picia w ciąży

Do najczęściej występujących skutków picia alkoholu w ciąży zaliczyć można:

    • przedwczesny poród,
    • poronienie,
    • uszkodzenia mózgu,
    • wady serca i nerek,
    • opóźnienia wzrostu,
    • niską wagę urodzenia,
  • płodowy zespół alkoholowy (FAS).

Wszystkie te możliwie występujące wady są nieodwracalne i przekładające się na całe życie dziecka.

Czy picie jest całkowicie zabronione?

Absolutnie tak. Nie istnieje żadna bezpieczna dla płodu ilość alkoholu. Nie chroni go żadna bariera przed jego negatywnym działaniem. Ani łożysko nie posiada takich właściwości, ani jego mała wątroba. To co dla kobiety jest zwykłym piwem, dla malucha może okazać się śmiertelnie niebezpieczną trucizną.

Z tego powodu bezwzględnie zalecane jest całkowite odstawienie alkoholu nie tylko na czas ciąży ale również na okres starania się o dziecko.

Dla większości zdrowych osób nie jest to problem. Jednak jeśli dla którejś kobiety stanowi to kłopot, niezbędna może się okazać terapia alkoholowa. Ryzyko jest zbyt duże – zdrowie dziecka – aby móc próbować samodzielnie poradzić sobie z tym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × one =

Redakcja poleca