Bez kategorii

Dziadek, ojciec i syn alkoholik. Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Współcześnie uważamy alkoholizm za chorobę. Mówi się, że dotyka nie tylko alkoholików, ale również ich bliskich. Pytaniem, które nurtuje wiele osób, wywodzących się z rodzin alkoholowych, jest strach o to, czy alkoholizm jest chorobą dziedziczną?

Alkoholizm -co to jest?

Alkoholizm, nazywany uzależnieniem od alkoholu, jest traktowany jak choroba przewlekła. Polega na utracie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Prowadzi do stanu euforii, wzrostu samopoczucia, co z kolei przeradza się w uzależnienie fizyczne.

Zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia uzależnienie od alkoholu jest chorobą chroniczną, co znaczy, że cechują ją częste nawroty. Jest to choroba postępująca i będzie towarzyszyła choremu do końca życia, a nie podjęcie leczenia prowadzi do śmierci.

Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Jest to pytanie, które dręczy wiele osób, które wychowały się w rodzinach, w których nadużywano alkoholu. Naukowcy prowadzą badania nad alkoholizmem wiele lat. Wskazują one, że uwarunkowania genetyczne mogą mieć wpływ na rozwój choroby alkoholowej. Nie jest to jednak czynnik, który przesądzał by o losie dziecka, które wychowało się w rodzinie, w której alkohol był problemem.

Duży wpływ na losy dziecka z rodziny alkoholowej mają czynniki społeczne. Model rodziny, sposób na radzenie sobie z problemami, grono znajomych – wszystkie te aspekty mają znaczny wpływ na losy człowieka. Zrzucenie odpowiedzialności na geny może być wyłącznie wymówką oraz usprawiedliwieniem swoich zachowań.

Jak leczyć alkoholizm?

Etap fizycznego odtruwania organizmu prowadzi do tzw. etapu odstawienia, który polega na minimalizowaniu ostrych objawów zespołu odstawienia, by w konsekwencji całkowicie je wyeliminować.

Leczenie alkoholizmu jest procesem złożonym polegającym, w pierwszym etapie, na zdiagnozowaniu przyczyn uzależnienia. Następnie konieczna jest psychoterapia oraz praca z rodziną oraz najbliższym środowiskiem chorego.

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Trzeba mieć świadomość, że nie ma alkoholików, którzy mogą o sobie powiedzieć, że są zdrowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 1 =

Redakcja poleca