Leczenie alkoholizmu

Jak pomóc bliskiej osobie uzależnionej do alkoholu?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak pomóc bliskiej osobie borykającej się z problemem alkoholowym powinny mieć świadomość tego, że mają do czynienia z zadaniem, które nie należy do najłatwiejszych. Niezbędna jest delikatność i takt, a jednocześnie nie można zapominać o tym, jak duże znaczenie może mieć zdecydowanie oraz stanowczość. Nie wolno też zapominać o tym, że nie dysonujemy mocą, która mogłaby zmusić kogokolwiek do rzucenia nałogu. Naszym zadaniem jest więc przede wszystkim rozmowa, wsparcie podczas leczenia, a także pomoc samemu sobie, która rzadko jest stawiana na tak wysokim miejscu, na jakie zasługuje.

Rozmowa z bliskim sięgającym po alkohol nigdy nie jest łatwa, osoby, które chcą interweniować często zastanawiają się więc, czy takie działanie ma w ogóle sens i jest w stanie przynieść oczekiwane rezultaty. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że to, co mamy do powiedzenia alkoholikowi jest zazwyczaj bardzo trudne do zaakceptowania, a lęk przed ostrą reakcją, a nawet przed utratą przyjaciela i jego zaufania jest niezwykle silny. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka wskazówek przyczyniających się do tego, że pomoc może być rzeczywiście adekwatna. Jedna z najważniejszych zakłada, że swoimi obawami należy się dzielić przede wszystkim wówczas, gdy nasz rozmówca jest trzeźwy. Wtedy nadchodzi czas na wyrażenie własnego niepokoju i opowiadanie o własnych uczuciach. Nie można też zapominać o tym, jak dużą rolę odgrywają fakty, należy więc mówić przede wszystkim o konkretach. Nie warto też stosować terminów oceniających oraz przyklejać etykietek, zawsze wskazane jest przy tym zasugerowanie, że naprawdę wartościowa jest przede wszystkim profesjonalna pomoc.

Jeśli alkoholik jest gotów do podjęcia leczenia można pomóc mu w walce z potrzebą sięgania po alkohol. Często bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się zaproponowanie alternatywnych form aktywności oraz zachęcenie do przystąpienia do jednej z grup wsparcia. Nie wolno też zapominać o tym, że pomagając alkoholikowi sami narażamy się na stres, zawsze warto więc pamiętać o sobie. Jeśli zapomnimy o własnych potrzebach i pozbawimy się sił, najprawdopodobniej również nasze działanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Redakcja poleca