Bez kategorii

Jak uniknąć powrotu do alkoholizmu?

Alkoholizm jest bardzo poważną chorobą, która zostaje z osobą chorą już na całe życie. Powrót do stanu sprzed popadnięcia w uzależnienie jest zwyczajnie niemożliwy. Sam proces trzeźwienia wymaga od alkoholika ogromnych nakładów determinacji i energii, jednak wytrwanie w trzeźwości jest znacznie cięższe. Jak więc uchronić się od powrotu do picia? Zapraszamy do lektury!

Podejście do alkoholu

Po pierwsze bardzo ważne jest podejście osoby uzależnionej do własnego alkoholizmu. Musi ona zrozumieć, że uzależnienie od alkoholu jest po prostu chorobą i wypicie alkoholu będzie miało równie negatywne skutki, co zjedzenie tortu czekoladowego przez cukrzyka. Na świecie istnieje naprawdę wiele ludzi, którzy są zmuszeni do unikania konkretnych produktów w swojej diecie i normalnie w ten sposób funkcjonują. Osoba uzależniona musi więc pogodzić się z myślą, że w jej w przypadku jest to alkohol.

Obserwacja organizmu

Bardzo ważnym elementem, który nie pozwoli na powrót do alkoholizmu jest obserwacja własnego organizmu. Osoba chora musi zauważyć, kiedy i w jakich sytuacjach pojawia się u niej pierwsza myśl o napiciu się alkoholu. To właśnie pierwsze myśli są najważniejsze do wychwycenia, gdyż najłatwiej je powstrzymać. Kiedy pojawi się już głód alkoholowy powstrzymać się od pójścia do baru będzie o wiele trudniej.
Dość znanym sposobem jest program HALT oznaczający po niemiecku STOP, zaś sama jego nazwa wywodzi się od angielskich słów hungry (głodny), angry (zły), lonely (samotny) oraz tired (zmęczony). Według niego należy wystrzegać się wspomnianych stanów, gdyż to właśnie one według badań najczęściej powodują u osób uzależnionych chęć napicia się.

Wsparcie społeczne

Każdy uzależniony powinien pamiętać o bliskich osobach, którym na nim zależy. Znajdą się wśród nich z pewnością osoby z terapii oraz członkowie rodziny, do których w chwilach kryzysu warto zadzwonić lub skontaktować się w inny sposób. Warto nie bać się oceniania i pozwolić sobie pomóc. Wsparcie społeczne jest zresztą jednym z istotniejszych elementów w całym procesie walki z alkoholizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen − 8 =

Redakcja poleca