Bez kategorii

Jak zdiagnozować alkoholizm? Podstawy autodiagnozy

Zdiagnozowanie alkoholizmu wcale nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Choć w Polsce zjawisko to jest widoczne na szeroką skalę, wiele osób, nawet tych, którzy znają alkoholików, nie zna podstawowych kwestii na ten temat. Trudno jest zresztą ocenić, czy spożywanie alkoholu jest w normie i jego częstotliwość wiąże się na przykład z odbywaniem spotkań towarzyskich, czy też jest to już niepokojące zjawisko, a jego skala świadczy o uzależnieniu. Oczywiście jest to duże utrudnienie – alkoholik musi zdawać sobie sprawę ze swojego stanu, by móc w porę zareagować. Poza tym musi mieć pełny obraz swej sytuacji, inaczej bowiem nie będzie uważał, że potrzebna jest walka z nałogiem.

Jak zdiagnozować alkoholizm?

Można oczywiście udać się do specjalisty, na przykład do psychologa, psychiatry, a nawet lekarza POZ i opowiedzieć mu o swych podejrzeniach, ale na to mało kto się decyduje. Alkoholicy znacznie częściej oszukują sami siebie i nie chcą widzieć tego, co dzieje się w ich życiu. Niemniej jednak nieraz zapala im się czerwona lampka. Jak poznać, że picie alkoholu przybiera już niepokojącą formę?

Przede wszystkim, alkohol staje się czymś, bez czego nie można się obyć. Kieliszek wina przed snem może relaksować, a na imprezie alkohol pozwala się rozluźnić, jednak jeśli nie potrafi się zasnąć bez alkoholu ani bawić, jeśli nie można obyć się bez niego w stresującej sytuacji, jest to znak, że pojawił się problem.
Bardzo groźnym objawem jest też ukrywanie faktu picia przed bliskimi. Jest to najlepszy dowód, że dana osoba zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że nie pije już w normie. Wówczas potrzebna jest pogłębiona autodiagnoza, uzależnienie od alkoholu bowiem szybko postępuje. Gdy ukrywa się alkohol przed bliskimi i pije go samotnie, po kryjomu, świadczy to już właściwie o alkoholizmie.

Jeszcze wyraźniejszą przesłanką do tego, że leczenie alkoholizmu jest już konieczne, jest niedotrzymywanie terminów, obietnic i ogólnie dezorganizowanie swojego życia oraz ściąganie na swą głowę kłopotów przez alkohol. Jeśli nie uczęszcza się do pracy z powodu picia czy potężnego kaca bądź woli się pić w samotności niż spędzać czas z bliskimi, jest to znak, że ma się poważny problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − three =

Redakcja poleca