Przebieg choroby

Jak zmienia się psychika alkoholika?

Z upływem czasu oraz rozwojem choroby osoba uzależniona zmienia się całkowicie. Skutki fizyczne oraz psychiczne stają się coraz bardziej widoczne i już ciężko je ukryć.

Sposób myślenia osoby uzależnionej

Sposób myślenia alkoholika ulega dużej zmianie, a jego priorytety się odwracają. Początek alkoholizmu to z reguły niekontrolowany przymus picia alkoholu. Oczywiście na samym początku bardzo ciężko rozpoznać uzależnienie od alkoholu, jednak po pewnym czasie staje się to coraz bardziej zauważalne. Oczywiście osoba uzależniona będzie zaprzeczać oraz maskować chorobę alkoholową. Dlatego kluczowe jest uświadomienie sobie problemu, które jest pierwszym krokiem w leczeniu. Psychika alkoholika jest mocno uszkodzona, ponieważ systematyczne przyjmowanie alkoholu niszczy również mózg. Częste choroby występujące u osób uzależnionych od alkoholu to także marskość wątroby oraz niewydolność nerek. Niestety można zaobserwować, że alkohol spożywa coraz więcej kobiet oraz młodych ludzi. Niestety nie do końca zdają sobie oni jeszcze sprawę z zagrożenia, jakim jest choroba alkoholowa.

Emocje alkoholika

Emocje alkoholika ulegają całkowitej destrukcji, a jego psychika się zmienia. Przede wszystkim pojawiają się wahania nastroju oraz stany lękowe. Osoba uzależniona jest niestabilna emocjonalnie oraz nie potrafi odczuwać przyjemności z wykonywania przyziemnych rzeczy. Jej reakcje mogą być gwałtowne oraz nieprzewidywalne, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak prawidłowo obchodzić się z takim człowiekiem. Nadużywanie alkoholu jest również bezpośrednią przyczyną problemów z pamięcią oraz koncentracją. Alkoholik może miewać omamy wzrokowe oraz słuchowe. Stosunkowo często występują również tak zwane mechanizmy zaprzeczeń oraz iluzji, które polegają na tym, że osoba uzależniona neguje wszystkie fakty i stara się zminimalizować swój problem oraz obarczyć nim inne osoby. Stara się znaleźć logiczne argumenty, które wyjaśnią jej problem z piciem. Takie nieracjonalne myślenie jest dużym problemem, ponieważ najważniejszym krokiem w terapii jest dostrzeżenie oraz zrozumienie swojego problemu alkoholowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 1 =

Redakcja poleca