Objawy alkoholizmu

Największe oznaki alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu to podstępna i destrukcyjna choroba. Rozwija się powoli i w ukryciu, przez co można ją rozpoznać dopiero wtedy, gdy zaostrzą się jej objawy. Jest to spowodowane tym, że chory początkowo wypiera ją ze świadomości i w ogóle się do niej nie przyznaje.

Jak rozpoznać początkowe oznaki alkoholizmu?

Po pierwsze osoba, która ma problemy alkoholowe, spożywa nadmierne ilości napojów wyskokowych i to nie tylko od święta. Swoją słabość tłumaczy zdenerwowaniem, przepracowaniem lub bezsennością. Po drugie sięga po alkohol w sytuacjach stresowych, bo nie widzi już lepszego sposobu na wyciszenie się i odstresowanie. Po trzecie w okresach przymusowej abstynencji jest poirytowana i łatwo wpada w gniew. Brak alkoholu źle wpływa na jej kondycje psycho- emocjonalną.

Po czwarte początkujący alkoholik upija się w samotności, gdyż boi się reakcji najbliższego otoczenia. Gdy nałóg przybiera na sile, opinia kogokolwiek przestaje mieć znaczenie. Osobie uzależnionej od alkoholu wydaje się również, że w każdej chwili może przestać i nie potrzebuje żadnej fachowej pomocy. To jest oczywiście wierutne kłamstwo, ale chory uświadamia to sobie na zupełnie innym etapie nałogu.

Fizyczne objawy alkoholizmu

Po pierwsze osoba, która jest uzależniona od alkoholu, cierpi na różnego rodzaju obrzęki i ma nalaną, czerwoną twarz. Po drugie z jej ust wydobywa się charakterystyczna woń alkoholowa, której nie zabije nawet guma do żucia czy miętowy cukierek. Po trzecie jej mowa jest bełkotliwa i mało zrozumiała. Alkoholik nie może również utrzymać równowagi i często się przewraca.

Po czwarte osoby w zaawansowanym stadium pijaństwa cierpią na padaczkę alkoholową i wysokie ciśnienie. Jest to spowodowane tym, że alkohol systematycznie niszczy ich ośrodki nerwowe i powoduje, że w tym stanie nie myślą logicznie. Przewlekły alkoholizm poznaje się również po tym, że choremu trzęsą się ręce. Napady drgawek są tak silne, że nie można w nich nic utrzymać ani nimi swobodnie poruszać. Ustępują one dopiero wtedy, gdy definitywnie zrezygnuje się z picia alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × three =

Redakcja poleca