Bez kategorii

Przykładowy plan trzeźwienia

Alkoholizm to choroba, która wpływa na życie chorego i jego rodziny. Alkoholik ma ciągłą potrzebę napicia się alkoholu. Spożywane trunki wysokoprocentowe spowodowane są przymusem, które mają charakter psychologiczny i somatyczny.

Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu wpływają zarówno na psychikę i ciało osoby chorej. Natomiast pierwszym z głównych objawów choroby jest ciągła potrzeba spożywania alkoholu. Na początku osoba chora może sobie nawet nie zdawać z tego sprawy, że ma już poważny problem. Późnij dochodzą inne objawy: drażliwość, wybuchowość, brak energii, zaburzenia pamięci. Następnie zaczynają się pojawiać także objawy fizyczne: nudności, wymioty, nadciśnienie tętnicze, ból głowy, osłabienie, bezsenność. Alkoholik chcąc te objawy załagodzić znowu sięga po alkohol.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu nie należy do łatwych. Przede wszystkim osoba chora musi sobie uświadomić, że ma problem z alkoholem. Natomiast nie jest to łatwa sprawa, ponieważ alkoholik przeważnie nie dostrzega problemu i nie chce podjąć leczenia. Jeżeli chory uświadomi sobie problem to najskuteczniejszym leczeniem jest psychoterapia. Pierwszym etapem może zakład zamknięty dla alkoholików. W takich szpitalnych warunkach są prowadzone działania psychologiczne i detoksykacyjne. Aby wyleczyć się z alkoholizmu trzeba przede wszystkim zmienić swoje nawyki, ale te zmiany muszą najpierw zajść w psychice osoby chorej. Uzależnienie od alkoholu można leczyć także na inne sposoby. Alkoholicy mają do wyboru zajęcia indywidualne i grupowe. Mogą skorzystać z:
– profesjonalnych Ośrodków Terapii Uzależnień i Współuzależnienia,
– Klubu Abstynenta,
– Samopomocowych grup Wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

Cały proces zdrowienia nie jest łatwy, często chory w trakcie terapii ponownie wraca do picia. Poza tym nawet jeżeli uda się wyjść z nałogu to całe życie należy się już pilnować. Po terapii nie można trzymać w domu alkoholu ani sięgać po niego na imprezach, ponieważ alkoholikiem jest się już na całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sixteen − 3 =

Redakcja poleca