Bez kategorii

Terapia alkoholowa – co to tak naprawdę znaczy?

Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka nie tylko samego alkoholika, ale także wiele osób z jego otoczenia. Alkoholizm jest poważną chorobą, którą bardzo łatwo jest w pewnym sensie „zarazić” swoich współmałżonków czy nawet dzieci, dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować, udać się na terapię alkoholową i uratować życie swoje i swoich najbliższych.

Czym tak naprawdę jest terapia alkoholowa?

Terapia alkoholowa to długotrwały i złożony proces, który składa się z kilku etapów. Najważniejszy, choć także najbardziej prozaiczny etap terapii, to uświadomienie sobie istnienia uzależnienia. Bardzo często zdarza się, że w początkowym etapie choroby, osoba uzależniona wypiera się swojej choroby i usprawiedliwia swoje nadmierne picie na wiele różnych sposobów.

Trudno jest jednak czasem „wyłapać” ten moment, w którym osoba przechodzi z etapu lampki wina do obiadu czy jednego kufla piwa podczas spotkania z przyjaciółmi, do stanu, w którym jest już osobą uzależnioną. Kontrolować zatem należy kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście częstotliwość i ilość wypijanego alkoholu. Jeśli osoba wypija więcej niż ogólnie przyjęte normy dotyczące bezpiecznego picia, można już mówić o uzależnieniu od alkoholu. Inną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy picie alkoholu wpływa niekorzystnie na obowiązki zawodowe, czy rodzinne. Odpowiedź twierdząca oznaczać będzie, że konieczne jest podjęcie terapii alkoholowej.

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda leczenie osób uzależnionych od alkoholu. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ istnieje wiele różnych form terapii alkoholowych. Istnieją terapie grupowe, indywidualne, czy terapie w ośrodkach zamkniętych. Niemniej jednak każdej z nich przyświeca jeden cel – wyleczenie alkoholika z jego choroby.

Każda z tych terapii w początkowej fazie skupia się na detoksykacji chorego, czyli usunięciu z jego organizmu wszystkich biologicznych śladów alkoholu. Etap oczyszczania i odnowy biologicznej trwa od kilkunastu dni do nawet kilku tygodniu. Oprócz tego zadaniem terapeuty jest ustalenie wspólnie z chorym, jakie są przyczyny jego uzależnienia i określenie etapów terapii, które pomogą choremu uwolnić się od psychologicznych przyczyn choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 5 =

Redakcja poleca