Leczenie alkoholizmu

Wszywka alkoholowa – skuteczne rozwiązanie w drodze do trzeźwienia?

Nie potrafiąc samodzielnie uporać się z problemem alkoholowym, wiele osób decyduje się na radykalne rozwiązanie, jakim jest wszywka alkoholowa (esperal). Zastanawiasz się, czy może być to skuteczne rozwiązanie w walce z nałogiem? Wyjaśniamy czym jest wszywka alkoholowa i jakie mogą być konsekwencje jej zastosowaniaA.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa wykorzystywana jest w zabiegach awersyjnych. Esperal podawany w formie podskórnej wszywki ma za zadanie wywoływać nieprzyjemne konsekwencje po wypiciu alkoholu, a tym samym zniechęcać do uczynienia tego. Pacjent decydując się na wszywkę deklaruje, że nie będzie spożywać alkoholu i bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje picia. Esperal de facto nie leczy alkoholizmu – lek łącząc się z alkoholem powoduje uczulenie, które skutkuje objawami zatrucia takimi jak zawroty głowy, mdłości, wymioty czy duszności.

Wszywka alkoholowa – przestarzała i nieetyczna metoda leczenia alkoholizmu

Obecnie uważa się, że leczenie alkoholizmu przy pomocy wszywki jest przestarzałą i nieskuteczną metodą. Tak naprawdę chory nie zostaje wyleczony, choć okresowo wszywka może odstraszać przed sięgnięciem po kieliszek. Co gorsza, wielokrotnie dochodziło do ciężkich powikłań po esperalu u pacjentów, którzy nie powstrzymali się przed sięgnięciem po kieliszek, wśród nich można wymienić niewydolność oddechowo-krążeniową, niewydolność nerek, choroby serca czy padaczkę. Odnotowano również przypadki zgonów.

Terapia w ośrodku leczenia alkoholizmu

Zamiast decydować się na radykalne i niekoniecznie skuteczne rozwiązania takie jak wszywka, alkoholik powinien zgłosić się na terapię. Najlepiej wybrać w tym celu prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, gdzie doświadczone grono lekarskie pomoże nam dobrać leczenie odpowiednie do stadium zaawansowania choroby i łagodniej znosić detoks. W zależności od potrzeb terapia może być ona realizowana indywidualnie lub w grupie. Kliniki leczenia uzależnień zapewniają dobre warunki podczas detoksu i zatrudniają wykwalifikowany personel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ten + ten =

Redakcja poleca