Bez kategoriiObjawy alkoholizmu

Choroba alkoholowa – kiedy tracimy kontrolę nad piciem

Początek alkoholizmu łatwo jest zignorować. Wiele osób mówi, że go po prostu przegapiło. Początki choroby alkoholowej nie zawsze wyglądają identycznie, choć można wyodrębnić pewne spójne punkty. Przyjrzyjmy się im bliżej. Jak wyglądają początki choroby alkoholowej? Kiedy można mówić o uzależnieniu?

Jak wyglądają początki choroby alkoholowej?

Choroba alkoholowa zaczyna się zwykle niewinnie i trudno ją odróżnić od okazyjnego picia. Kieliszek wina, żeby poprawić sobie nastrój czy drink dla rozluźnienia na początku nie wydają się problemem… ale mogą do niego doprowadzić. Dla początków choroby alkoholowej charakterystyczne jest szukanie okazji do wypicia. Każdy powód może być dobry, ale w początkowej fazie zwykle osoba zmagająca się z chorobą musi mieć jakiś powód, żeby wypić. W miarę postępu choroby pojawia się picie w samotności. Towarzystwo i powód zaczynają być zbędne. Jeśli działanie nie zostanie podjęte na tym etapie, to mogą pojawić się epizody alkoholowe o dowolnej porze dnia i w dowolnym miejscu. Często jest to picie do utraty przytomności, choć na tym etapie chory wciąż nie ma jeszcze świadomości, że to choroba. Później może pojawić się odczuwanie głodu alkoholowego i coraz większego przymusu, aby się napić, co powoduje utratę kontroli nad spożywaniem alkoholu.

Kiedy można mówić o uzależnieniu?

O uzależnieniu można mówić, kiedy cała aktywność skupia się na czynnościach związanych z alkoholem. Jeśli codzienność zawęża się wyłącznie do picia, chory zaniedbuje swoją rodzinę i pracę, a do tego spada jego samoocena, to najprawdopodobniej mowa tu już o poważnym nałogu. Nie ma jednego punktu, w którym uzależnienie się pojawia. Nie jest tak, że należy wypić określoną ilość alkoholu, by nałóg wystąpił. Uzależnienie jest kwestią bardzo indywidualną i niektórzy są na nie bardziej podatni niż inni. Jeśli jednak chory odczuwa głód alkoholowy i bez wypicia przynajmniej kieliszka nie czuje się sobą i nie jest zdolny myśleć o niczym innym, to z pewnością w tym wypadku mówimy już o uzależnieniu.

Choroba alkoholowa jest niezwykle trudna w terapii – wymaga ogromnej ilości pracy, wysiłku i samozaparcia osoby uzależnionej. Jednak pokonanie nałogu i powrót do normalności są możliwe. Więcej na temat choroby alkoholowej i jej leczenia można przeczytać na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/kategoria/choroba-alkoholowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nine + six =

Redakcja poleca