Objawy alkoholizmu

Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Jakie są przyczyny alkoholizmu

Leczenie choroby alkoholowej nie jest łatwe. Polega ono na usuwaniu przykrych objawów zespołu odstawiennego oraz leczeniu spustoszenia, jakie alkohol poczynił w organizmie uzależnionej osoby. Podstawą leczenia jest odwyk alkoholowy oraz odpowiednia psychoterapia, która to pozwala skutecznie dotrzeć do przyczyn choroby alkoholowej.

Leczenie to jest żmudnym oraz długotrwałym procesem. Podstawą skutecznej walki z tym uzależnieniem jest zaakceptowanie faktu, że ma się problem z nadużywaniem alkoholu. Terapia alkoholowa to długa i wyboista droga, podczas której niejednokrotnie chory upada i ma chwile zwątpienia. Zatem wymaga ona sporej cierpliwości oraz bardzo silnej woli.

Jakie są przyczyny choroby alkoholowej?

W każdym przypadku objawy alkoholizmu są bardzo przykre zarówno dla chorego, jak i jego rodziny. Podstawowymi założeniami leczenia tego uzależnienia jest usuwanie symptomów psychosomatycznych powstałych w wyniku uzależnienia. Niezwykle ważne jest również trafne rozpoznawanie własnych problemów emocjonalnych, które to doprowadziły do rozwinięcia się choroby alkoholowej.

Dokładne przyczyny alkoholizmu nie są znane. Większość naukowców uważa, że predyspozycje do choroby alkoholowej mogą być dziedziczne. Ryzyko rośnie zwłaszcza w tych rodzinach, w których poszczególni członkowie są uzależnieni od alkoholu. Wśród innych czynników wysokiego ryzyka można wymienić: zaburzenia psychiczne, niepokój psychiczny, biedę oraz nieśmiałość.

Skuteczny odwyk w prywatnym ośrodku odwykowym

W naszym kraju nie brakuje profesjonalnych ośrodków odwykowych. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem wśród wielu chorych osób cieszą się palcówki prywatne, w których to jest bardzo dobra opieka terapeutów oraz psychologów. Każda osoba poddająca się leczeniu ma zapewnioną pełną anonimowość.

Podstawowy etap psychoterapii trwa zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy. Na pomoc w prywatnych poradniach leczenia odwykowego mogą liczyć również rodziny alkoholików.

Fizyczne leczenie alkoholizmu polega na usuwaniu spustoszeń, jakie alkohol poczynił w organizmie. Jedną ze stosowanych metod jest przyjmowanie określonych leków.

Kluczową rolę odgrywa również psychoterapia indywidualna i grupowa, podczas której każda osoba chcąca wyjść z nawyku musi odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób przestać pić. Niezwykle ważne jest uświadomienie sobie przyczyny choroby oraz zaakceptowanie swoich psychicznych problemów.
Alkoholizm to bardzo poważna choroba, z którą trzeba nieustannie walczyć, gdyż tylko wówczas można odnieść znaczny sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − six =

Redakcja poleca