Dla rodzinyDorosłe dzieci alkoholików

Jak alkoholizm rodzica wpływa na dzieci?

Alkoholizm jest chorobą, która może dopaść każdego bez względu na wiek czy status społeczny. Ostatnimi czasy nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie można zauważyć wzrost nadużywania alkoholu. W domach, gdzie nadużywa się alkoholu, można zaobserwować ogromny wpływa jaki ma uzależnienie od alkoholu na rozwój dzieci. Szczególnie widzi się zaniedbania o podłożu psychicznym, chociaż także potrzeby fizyczne są tutaj zaniedbywane.

Dzieci z rodzin uzależnionych od alkoholu

Mimo, iż z alkoholem kojarzą nam się mężczyźni, to w ostatnich czasach można zauważyć wzrost liczy kobiet, które zaczynają pić. Wiele z nich ma bardzo dobrą pracę, a także pozycję społeczną, dzięki czemu nie mają utrudnionego dostępu do napojów alkoholowych. Bez względu jednak na płeć, jeśli rodzice zaczynają pić, to dzieci powoli zaczynają odczuwać zmianę uczuć w stosunku do nich. Wraz ze wzrostem ilości napojów alkoholowych, zaczynają się pojawiać trudne warunki materialne, które doprowadzają do kłótni pomiędzy rodzicami. Funkcjonowanie rodziny z problemem alkoholowym jest zaburzone, jednak o natężenie tej niewydolności decyduje wiele różnych czynników.

Jednak mimo wszystko, dom w którym rodzice nadużywają alkoholu, jest niekorzystnym środowiskiem wychowawczym dla dziecka. Szczególnie wczesne doświadczenia i przeżycia będą decydować o dalszym rozwoju tego małego człowieka. W domu, w którym pojawia się alkoholik, dzieci żyją w ciągłym zagrożeniu, a przez to są bardzo nerwowe. Zmiany, które pojawiają się w zachowaniu pijącego rodzica, mają ogromny wpływ na dzieci i innych członków rodziny. Powoli przestają być spełniane funkcje prokreacyjne oraz opiekuńcze i socjalizacyjne co doprowadza do dezorganizacji rodziny. W rodzinie alkoholowej zaczyna się obniżać status ekonomiczny i społeczny.

Przez ciągłe konflikty rodziców, dzieci mają zaburzony wzorzec postaw, przez co bywają trudne w wychowaniu, sprawiają problemy i mają problem z nauką. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że takie dziecko w przyszłości także może mieć problemy z alkoholem, lub na przykład stanie się przestępcą.

Redakcja poleca