Bez kategorii

Alkohol a sen – pomaga czy szkodzi?

Bardzo wiele osób zastanawia się, czy alkohol pomaga na sen. Bez wątpienia ma on właściwości, które mają znaczący wpływ na sen. Jednak nie jest to działanie o pozytywnym charakterze.

Jakość snu

Wpływ alkoholu na sen nie jest korzystny. Przede wszystkim ma on bardzo negatywne oddziaływanie na jakość snu, która znacząco się zmniejsza. Najczęściej ma to miejsce w drugiej części nocy, ponieważ może się wydawać, że substancja ta w znaczący sposób wpływa na szybkość zasypiania. Jednak częste spożywanie alkoholu może prowadzić do wybudzania się w nocy oraz niemożności ponownego zaśnięcia. Sprawia to, że sen w bardzo małym stopniu regeneruje ciało i umysł człowieka. Uzależnienie od alkoholu może również sprawiać, że pojawią się objawy odstawienia, które również w dużej mierze powodują wszelkiego rodzaju problemy ze snem. Skutki alkoholizmu są bardzo niekorzystne, dlatego warto podjąć się ewentualnego leczenia tego rodzaju problemów. Może mieć to znaczący wpływ na sen oraz jego poprawę. Rezygnacja z alkoholu sprawi, że człowiek po śnie nocnym będzie dużo bardziej wypoczęty i chętny do życia.

Zaburzenia oddychania

Uzależnienie od alkoholu oraz konsekwencje picia mogą również prowadzić do wszelkiego rodzaju problemów z oddychaniem. Może on je zarówno wywoływać, jak i nasilać, co jest bez wątpienia zjawiskiem bardzo niekorzystnym. Spożywanie alkoholu w bardzo negatywny sposób wpływa na mięśnie gardła poprzez ich rozluźnienie. Może pojawić się chrapanie, a nawet bezdech senny, który może nawet stanowić zagrożenie życia. Zaburzenia oddychania w bardzo negatywny sposób wpływają na jakość snu oraz sprawiają, że jest on nieregenerujący. Sprawia to, że pojawia się uczucie niewyspania, a także bóle głowy oraz trudności w koncentracji. Alkohol ma także działanie moczopędne, dzięki czemu pojawia się konieczność wybudzania się w nocy w celu oddania moczu. Człowiek często ma sen przerywany, co sprawia, że jakość jego snu ulega pogorszeniu. Dlatego nie jest zalecane spożywanie nadmiernych ilości alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × four =

Redakcja poleca