Bez kategorii

Wartościowe książki o uzależnieniu od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów nałogów. Wiele osób zmaga się z tym problemem z różnych przyczyn. Problem ten jest zaliczany do grona chorób ciężkich i śmiertelnych i obejmuje nie tylko osobą uzależnioną, lecz także swoim działaniem destrukcyjnym działa na najbliższych chorego. Jednak przy odpowiednim samozaparciu i wsparciu bliskich, chorobę tę można leczyć. Leczenie alkoholizmu jest trudne i długotrwałe, jednak często skuteczne. Warto zatem zapoznać się z książkami, które mogą pomóc w walce z tym problemem.

Rodzaje książek o alkoholizmie

Na rynku można znaleźć wiele publikacji na ten trudny temat. Książki o alkoholizmie często są tworzone w formie poradników, których autorami są specjaliści terapii uzależnień. W publikacjach tych opisywane są najczęściej sposoby leczenia alkoholizmu czy też rozpoznawanie uzależnienia od alkoholu. Przykładem takiej książki jest „Alkoholizm jest chorobą” autorstwa Bohdana T. Woronowicza – psychiatry i terapeuty. Dużą popularnością jednak cieszą się także książki tworzone przez samych chorych, które są świadectwem, że z alkoholizmem można walczyć i wygrać. Jedną z nich jest książka „Mam na imię Marina i jestem alkoholiczką”, której autorką jest Rowan Marina. Jest to wyznanie osoby zmagającej się z uzależnieniem, opis jej przeżyć i emocji, ale także wyjaśnienie, gdzie kończy się granica pomiędzy piciem towarzyskim, a alkoholizmem.

Ostatni rodzaj książek o alkoholizmie to relacje z punktu widzenia bliskich osoby uzależnionej. Ze względu na to, że alkoholizm ma wpływ nie tylko na osobę chorą, lecz także na ich najbliższych, takie relacje są szczególnie poruszające. Często jest tak, że rodziny się rozpadają, jednak zdarza się, iż małżonkowie i rodziny trwają przy osobie chorej, a w skrajnych przypadkach można mówić nawet o współuzależnieniu.

By móc walczyć z uzależnieniem, trzeba najpierw zdać sobie sprawę, że ten problem istnieje. Z uwagi na to, że niekiedy trudno jest odróżnić uzależnienie od zabawy towarzyskiej, warto zapoznać się z fachowymi publikacjami, które zawierają informacje o objawach, trudnej walce i skutkach alkoholizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two + 12 =

Redakcja poleca